Neúčelový úvěr je takový, kde nemusíte bance vůbec sdělovat, proč a na co peníze chcete. Neúčelová hypotéka je stejná, jen se týká nemovitostí a všeho okolo nich. Ať jde o koupi bytu, domů či pozemku, rekonstrukci a podobně. Bance musíte samozřejmě dokázat svou solventnost (bonitu), své příjmy a výdaje a zaručeně se také podívají do registru dlužníků, zda vás v něm náhodou nenajdou.
potřeby do domu

Největší výhody americké hypotéky

Americká hypotéka je neúčelovou hypotékou, kterou si můžete vzít na nákup či rekonstrukci jakékoli nemovitosti bez toho, abyste se bance museli zpovídat. Budete za ni ovšem muset ručit jinou nemovitostí. Zástava je totiž základním aspektem této hypotéky. Tu po vás ale mohou chtít i u jiných typů hypoték. Banka se vás sice na účely hypotéky ptát nebudou, nicméně většina bank nerada vidí, když se částka z této hypotéky využije jako základ pro vaše podnikání. Jedná se o velice oblíbenou a dostupnou hypotéku. Jaké jsou ale její výhody?
1. Banka se vás nebude ptát, z jakého důvodu americkou hypotéku chcete uzavřít.
2. Když porovnáte úrokové sazby s běžným spotřebitelským úvěrem tak zjistíte, že u americké hypotéky jsou úrokové sazby nižší, a to díky zástavě nemovitosti.
3. Můžete si půjčit maximálně 70 % hodnoty nemovitosti. Většina bank má jako minimum stanovených 100 až 200 tisíc Kč.
4. Doba splácení je velice dlouhá, většinou až 20 let. Díky tomu jsou měsíční splátky poměrně nízké oproti jiným, krátkodobějším hypotékám.
5. Nemovitost, na kterou máte americkou hypotéku uzavřenou, můžete kdykoli prodat s 1 % sankcí.
6. Obrovskou výhodou je možnost předčasného splacení bez sankčního poplatku.
domeček na kalkulačce

Drobné nevýhody

Každá strana má rub i líc, a proto i americká hypotéka skýtá určité nevýhody. Oproti jejím výhodám jsou ovšem zanedbatelné.
· Největší nevýhodou je zástava nemovitosti. Když ručíte svou nemovitostí, existuje tady možnost, že o ni přijdete v případě, že z jakéhokoli důvodu nebudete schopni najednou splácet.
· U některých bank se setkáte s tím, že mají nastavenou maximální částku, kterou vám půjčí, například 5 milionů. I kdyby 70 % z hodnoty vaší nemovitosti měla vyšší částka, než 5 milionů, tak by vám ji nepůjčili. To může být překážkou, pokud si chcete vypůjčit skutečně velkou částku.