Životospráva jde o Vánocích stranou. Málokdo by odolal dobrotám na stáncích nebo upečenému cukroví doma. Pokud jste ovšem mlsní, české dobroty se vám už zajedly, vydejte se k našim sousedům. Bydlíte-li v příhraničí, zvládnete to za jeden den. V opačném případě si vyhraďte alespoň víkend, ať si to pořádně užijete a nemáte spěch. Můžete jet po vlastní ose, nebo využít nabídek cestovních kanceláří. Můj názor je: jeďte sami, udělat si program podle sebe, případně něco vypusťte, když se cítíte unaveni, a zahřejte se u stánku.
svařené víno
Slovensko
K našim sousedům to nemáme daleko. Výhodou je řeč. Dorozumíme se a jsou zde přibližně stejné ceny jako u nás. Výlet bude mít i nostalgický nádech pro starší generace. Nedaleko hranic se konají hned tři velké trhy, které stojí za návštěvu (Bratislava,Trenčín,Žilina). Trhy se konají na hlavních náměstích. Centrum měst je vánočně nazdobeno a najdeme zde mnoho významných architektonických budov, které vás nadchnou. Slovenskou gastronomickou specialitou jsou bramborové lokše (placky), teplá medovina a k ní vynikající jablečný štrůdl. Celý program je doprovázen dalšími akcemi, hudebními ukázkami, prací řemeslníků atd.
Německo
S touto zemí máme nejdelší hranice, takže i spoustu možností, kam vyrazit. Informujte se u svého dopravce, zda nenabízí zvýhodněné skupinové jízdné do příhraničních měst. Pojedete tak skoro zadarmo.  Příkladem může být cesta z Liberce do Drážďan, kdy zpáteční jízdenka pro pět osob, přijde na tři sta padesát korun. A pak nejeďte. Specialitou zdejších trhů je bratwurst a svařené víno s volitelnými příchutěmi. Kdo by odolal. Nevýhodou jsou přeplněné vlaky, proto buďte na nástupišti včas, ať nemusíte stát
klobása v housce
Rakousko
Za návštěvu rozhodně stojí Vídeň. Vyčleňte si alespoň 2 dny. Historické centrum s trhy má kouzelnou atmosféru. Pokud umíte bruslit, nezapomeňte navštívit veřejné kluziště u vídeňské radnice. Jeden den se vyčleňte pro návštěvu Schönbrunnu, barokního skvostu a přilehlých atrakcí (ZOO). V Praetru rozhodně zajděte na ruské kolo. Cestu vám ulehčí metro, které je na podobném principu jako u nás. Jízdenky si můžete koupit i s předstihem přes internet.
 Polsko
Tato země vás může překvapit. Za zmínku stoji Krakov a Wroclaw. Zdejší výtečná kuchyně vás nadchne. Problémem je trochu jazyk, ale anglicky se zde bez problémů dorozumíte. Historické centrum Wroclawi je kouzelné, rozhodně tam vyrazte za tmy a nezapomeňte na ostrovy a trpaslíky.