Abyste v dítěti rozvinuli lásku ke knihám, nechte ho objevovat knihy už od malička. Pro miminka a batolata jsou to různá leporela se zajímavými a dostatečně barevnými obrázky, pro větší už to jsou příběhy plné fantazie, napětí, princů, princezen, draků a dalších pohádkových postaviček, které každé dítě miluje. Důležité je samozřejmě také předčítání pohádek a příběhů dětem.

A kdy s touto činností začít? Jaký je ideální věk dítěte pro předčítání pohádek, aby je vnímalo? U malých miminek si pro začátek vystačíte s různými obrázkovými knížkami nebo leporely se zvířátky nebo jinými motivy. Tím u takto malých miminek rozhodně zabodujete. Větší děti už jsou vnímavější, proto jim můžete začít předčítat různé pohádky buď před spaním anebo kdykoliv během dne a při tom si u toho můžete společně prohlížet přiložené obrázky a povídat si o tom, co na nich je.

I když si myslíte, že je třeba ještě na čtení pohádek brzo, není tomu tak. Začít můžete klidně už od narození. Lepší dříve nežli později.
A proč je vlastně tak důležité dětem číst? Odpověď na tuto otázku je naprosto jednoduchá. Dítě nejen že potřebuje slyšet rodičův hlas a při poslouchání pohádek, ale také rozvíjí svoji fantazii a rozšiřuje si slovní zásobu. A obrázky dítěti pomáhají o vyprávěném příběhu ještě více přemýšlet a zamýšlet se nad probíhajícím dějem. Knihy jsou ideálním řešením pro trávení volného času, když je třeba venku ošklivo. Je lepší dítě směřovat ke knížkám, než aby takovýto volný čas trávilo třeba u televize nebo počítače. Knížky by zkrátka měly mít v každém dětském pokojíčku svoje místo.

Dopřávejte proto vašem dětem knížky a jejich čtení tak jak je to jen možné. Bude tím v nich zároveň i rozvíjet lásku ke knihám, které se tak třeba i stanou jejich velkým koníčkem.