Základním argumentem odpůrců stahování je, že je to krádež jako každá jiná. Pokud si film, hudbu nebo knížku stáhneme zadarmo z internetu, tak se vyhýbáme placení, a je to to samé, jako kdybychom tu věc ukradli v obchodě. Navíc, lidé si často stahují i tvorbu, která ještě není na oficiálním trhu k dispozici. To odpůrci stahování vnímají jako nefér nejen vůči distribučním společnostem, kterým se snižuje návratnost peněz investovaných do prodeje, ale i vůči těm divákům, posluchačům nebo čtenářům, kteří se rozhodnou počkat na oficiální uvedení. Firmy chtějí na svém díle vydělat, a pokud jejich zisky, třeba i kvůli nelegálním kopiím, nedosahují očekávaných hodnot, tak prostě zvýší cenu. Poctivý uživatel tak platí nejen za sebe, ale ještě si na něm firma kompenzuje ztráty způsobené piráty.   
symbol moderních pirátů
Na druhé straně stojí ti, kteří tvrdí, že internetové pirátství je pouze odpovědí na neschopnost společností poskytnout legální přístup za přijatelnou cenu. Toto tvrzení dokládají například úspěchem společností jako je Netflix či Spotify, které vydělávají právě na modelu široké nabídky za rozumnou cenu. Bez zajímavosti není ani to, že obě firmy fungují právě na internetu, tedy v prostředí, které je pirátům nejbližší. Podle pirátů tedy není problém v tom, že by se lidem za službu nechtělo platit, ale v tom, že tvůrci žádají příliš mnoho a nabízejí příliš málo. Nebudu přece platit pětistovku za cédéčko, které si nemám na čem přehrát, nebo tři stovky za film, který uvidím jednou v kině, když si je můžu zadarmo stáhnout, a pustit si je až já budu chtít. Cílem tvůrců by podle pirátů nemělo být piráty postihovat, ale odstranit důvody k pirátství.
nelegální stahování 
Co na to právo? V České republice se stahování pro soukromou potřebu obvykle toleruje. Něco jiného je to u sdílení. Pokud si tedy něco nejen stáhnete, ale ještě to pošlete dál, tak si pro vás policie nejspíše přijde. To je problém nejen pokud něco na síť vědomě nahrajete, ale například i u P2P sítí, kdy se okamžikem stahování váš počítač automaticky stává úložištěm pro další počítače.   

Jaký je tedy verdikt? Legalita stahování je sporná, byť obvykle se toleruje, pokud obsah nešíříte dál. Stejně sporná je i legitimita. Zde platí, že stahovat byste si měli jen obsah, který je na vašem trhu k dispozici, ale z nějakého důvodu (peníze, špatné médium, obtížně k sehnání atd.) se k němu nemůžete dostat běžnou cestou.