Když si pořídíte bazén, a budete mít doma nadzemní nebo zapuštěnou nádrž obdélníkového, oválného, kruhového, nebo jiného tvaru, budete ji moci zprovoznit na koupání teprve tehdy, bude-li osazena celou řadou příslušenství.

kruh na hladině

V první řadě musíte vodu čistit podobně, jak se to provádí v úpravnách pitné vody, výjimkou jsou pouze venkovní bazény větších rozměrů, koncipované jako samočisticí, s nasazenými vodními rostlinami a planktonem. Kromě desinfekčních prostředků pak musíte vodu filtrovat od hrubších nečistot pomocí čerpadla a filtrační náplně a k jeho instalaci a k připojení vysavačů a dalších prvků budete potřebovat bazénové hadice.

hladina bazénu

Spojovací součásti jsou také příslušenství

Bazénové hadice – vyrábí se ve dvou základních typech, a sice tlakové pro přívod vody z vodovodního řadu a pro umístění pod povrch země a hadice pružné pro instalaci příslušenství – bazénové filtrace, solárního ohřevu vody, bazénových vysavačů a dalších podpůrných prostředků.

Hadice netlakové mají dva standardní průměry 32 mm a 38 mm a můžete si je objednat obvykle v barvách bílé, světle modré a černé. Bílá a modrá barva dobře odráží sluneční paprsky a zůstávají relativně chladné, zatímco černá barva hadic podporuje solární ohřev vody, což je v některých případech žádoucí. Výhodou tohoto příslušenství je velmi nízká cena a poměrně dlouhá životnost, jsou navíc dobře dostupné v celé řadě internetových obchodů.

Kolena – když potřebujete hadici přivést k filtraci, k solárnímu panelu a dalším příslušenstvím a musíte jí ohýbat do velkého úhlu, může se v místě ohybu poškodit – prasknout, nebo vzniknout mikrotrhlinka, kudy pak tryskou stříká nebo protéká voda a může se pak dostat do míst, kde nemá co dělat. Pro tyto případy slouží různá kolena, zahnutá do pravého nebo tupého úhlu.

Spojky – výhodou flexibilních hadic je možnost spojovat je a nastavovat do různých délek. Proto se vám mohou hodit i spojky, patřičného průměru 32 nebo 38 mm dle průměru hadic.