Každý rok zažíváme několik bouřek, proti kterým musíme chránit své zdraví i majetek, protože blesk může napáchat velkou paseku a poškodit elektronikou.

Chraňte se před bouřkou

Zásady chování

Když je bouřka s blesky, tak vůbec nevycházíme ven, ovšem může na nás říji i ve slunný den z ničeho nic, takže si řekneme, jak se v takové situaci zachovat a neohrožovat své zdraví. Doporučuje se schovat do budovy s dobrým hromosvodem, přičemž pokud tato možnost není, tak se schovejte třeba do hustého lesa, ale nevycházejte nikam na mýtinu. Zároveň běžte dále od větších kovových předmětů, protože po nich se může blesk svézt, a proto není dobré jezdit v bouřce ani na motocyklu.

blesk na obloze

Naopak do automobilu se schovat klidně můžete, jen ho zaparkujte mimo stromy či jiná nebezpečná. Místa a také dobře zavřete okýnka a dveře. Musíme se kromě toho chránit i před silným deštěm a větrem, protože tyto jevy jsou právě součástí bouřky. Takže i za hezkého počasí na výlety je dobré brát veškeré základní vybavení, kde by například neměla chybět lékárnička, pláštěnka, jídlo, pití, mobilní telefon, dobrá obuv a

Bezpečná domácnost

Blesk může uhodit do našeho obydlí, což rozhodně není jen tak, protože by nám mohl vážně poškodit celou elektrickou síť. A proto při velkých bouřkách se odpojují všelijaké elektrické spotřebiče, protože blesk má obrovský proud, který vy mohl projet celou elektroinstalací, což je pro něj fatální. Když si pořídíme dráhy elektrospotřebič, tak rozhodně nenechávejte náhodě a přikupte zařízení s přepěťovou ochranou, protože to skutečně zachrání před zničením.

přicházjící bouře

Naprostým základem je mít v pořádku hromosvod, protože v takovém případě se po něm blesk svede do země a vůbec nic nám nehrozí. Musí se stavět dle norem, které udávají, jak má být vrchní část vysoká, jak mají být dráty vedeny a jak hluboko se musí zakopat společně s dalšími parametry, aby skutečně fungoval. Nechte si pravidelně dělat také revizi hromosvodu, protože ta nám potvrdí, jestli opravdu funguje, nebo budeme muset sjednat nápravu a revizi zopakovat.