Jízda na kole bývá obvykle velký potěšením, pokud se mu člověk věnuje jako svému koníčku a nebere jej pouze jako způsob dopravy. Proto každý, do se chcete věnovat cyklistice jako sportu či své volnočasové aktivitě, zabere poněkud více času vybrat si takové jízdní kolo, které bude vyhovovat. Právě bicykl je to nejdůležitější, bez čeho nelze cyklistiku provozovat, a proto je zřejmé, že byste si měli dát práci s výběrem. Jaké typy bicyklů máte k dispozici?

dámské kolo

  • Horská = Jedná se o nejčastější typ bicyklu, který je charakteristický alespoň minimálním odpružením vidlic, případně pak vysokými blatníky a širokými plášti, a to vše kvůli možnosti jízdě i na nezpevněných cestách.
  • Trekingová = Uzpůsobená spíše na jízdu po silnici, ale díky minimálnímu odpružení zvládne i lesní nebo polní cesty. V této kategorii vybírají lidé, kteří chtějí najíždět větší vzdálenosti než v případě horských bicyklů.
  • Celoodpružená = Určená pro maximální vytížení, skoky a terénní nerovnosti, a to nejčastěji při závodech nebo disciplíně zvané „downhill“.
  • Městská = Pozměněný trekingový bicykl, který se však vyznačuje vysokou mírou doplňků v podobě blatníků, držáků na zavazadla, stojanu a podobně.
  • Cestovní = Kompromis mezi trekingovým a městským kolem, které je možné ověsit větším množstvím zavazadel a cestovat tak i na delší vzdálenosti.
  • Elektrická = Pokud chcete svou jízdu na bicyklu posunout na další úroveň, můžete si koupit i přídavné pohon, který vám bude oporou nejenom do kopců, ale také při delších rovinkách, kde vám umožní jet vyšší rychlostí.

kolo

Něžné pohlaví je náročnější

Aby se ženám jezdilo na bicyklech pohodlně, a to při delších trasách, musí být typická geometrie rámu trochu pozměněna. Proto je možné najít rozdělení bicyklů i vzhledem k tomu, jestli jde o kolo pro muže nebo ženy. Proto v sortimentu můžete najít i velmi specifické označení bicyklu, jako je dámské trekingové elektrokolo, které říká opravdu vše.