Ústní hygiena je bezesporu nezbytně důležitá pro každého z nás. Vždyť když si zuby nebudeme čistit, můžeme o chrup velmi brzo přijít a ten nový – umělý by nám pěkně provětral kapsu. A navíc bolesti zubů jsou jednou z nejhorších bolestí vůbec – kdo to nezažil, neví. Je tedy logické, že se snažíme udělat všechno proto, aby nám naše vlastní zuby sloužili co možná nejdéle, bez kazů a bez bolesti.
elektrický zubní kartáček
Při čistění zubů není vůbec důležité to, jakou a jak drahou používáme zubní pastu, nýbrž jde o to, jaký máme zubní kartáček a jak s ním umíme zacházet. A tady se i názory odborníků liší. Každý zubní lékař nebo dentální hygienista vám nakonec doporučí něco jiného. A jak se v tom vyznat, a jak se vlastně rozhodnout. Někdo nedá dopustit na klasický manuální zubní kartáček, jiní zase zarytě tvrdí, že ten elektrický je mnohokrát lepší. A jak to tedy vlastně je?

Všechno je to stejně na nás – ať už máme jakýkoliv kartáček

Ani elektrický zubní kartáček vás nespasí, pokud ho nebudete používat správně. I když někteří odborníci na elektrické zubní kartáčky pějí jen samou chválu, jedno je jisté. Pokud ho nebude správně používat – bude vám stejně k ničemu, jako když neovládáte jemno motoriku při čištění klasickým manuálním kartáčkem. On totiž elektrický kartáček neodvede všechnu práci za vás. Je potřeba aby se na něj příliš netlačilo, používat by se měli jen hlavice s jemnými štětinkami a také se nesmí zapomínat na to, že mezizubní prostory za vás ani on nevyčistí. Přitom právě to, že vynecháváme čištění mezizubních prostorů, vede ke spoustě problémů se zuby, včetně tolik obávané paradentózy.
prohlídka u zubaře

Takže vlastně on je elektrický kartáček dobrý, ale pouze pro ty, kteří si nedokážou zuby správně vyčistit manuálně. Ono totiž není pohyb jako pohyb. A na tom, jaké pohyby děláte svým zubním kartáčkem nesmírně záleží. Jinak vám je čistění tak trošku k ničemu.