Už od jara se příznivci pěstování vrhají na své zahrádky, pečlivě sází, okopávají a věnují veškerý svůj volný čas rostlinkám a stromkům a těší se, až sklidí první úrodu. Potýkají se se škůdci, kteří se na jejich opečovávanou zeleninu a ovoce vrhají.

V prvních jarních měsících jsou využívány hlavně skleníky a fóliovníky, tam se sázejí především okurky, papriky nebo rajčata, různé druhy salátů, tedy zelenina, která se dá okamžitě konzumovat. Venku pak čekají na svůj pravý čas jahody, ty milují hlavně děti, ale ani dospělý jimi nepohrdnou. Jejich užití má opravdu velkou škálu a jen málokdo tyto plody nemá rád.
pěstování ovoce a zeleniny

A pak následují měsíce, které jsou na sklizeň nejvíce bohaté. Nemusí to být ale jen na zahrádce, ale produkty přírody najdete i jinde kolem sebe, např. houby v lese, lesní plody jako maliny nebo ostružiny.

Všechny tyto dary přírody však najednou spotřebovat nejde a tak nastává otázka, jak tyto produkty uchovat co nejdéle a mít tak hlavně v zimních, chladných měsících dostatečnou zásobu vitamínů.

Je pravdou, že i když obdarujete svoje blízké okolí, pořád vám toho dost zbude. Vaším bojištěm se tedy na okamžik stává kuchyně, kde se dají vytvořit domácí marmelády, kompoty, zavařeniny, kyselých okurek také není nikdy dost. Ovoce, jako např. jahody, se dají zamrazit a použít na knedlíky či koláče, kromě toho tak můžete uchovat i jiné ovoce, meruňky, švestky.
mokré zelí

Ovoce můžete také usušit, stejně tak houby, to dělávaly hodně naše babičky, určitě si všichni vzpomenete na křížaly nebo vysoké sklenice plné sušených hub. Z rajčat se dá vyrobit skvělý domácí kečup, kořenová zelenina zase naložit do soli, výborná je hlavně do polévek.

Stejně tak můžete vyrobit různé domácí šťávy či vína, osvědčené jsou staré domácí recepty, pokud se vám v rodině uchovaly, určitě neprohloupíte, pokud se jimi budete řídit.