Vojtěška je u nás velmi oblíbená plodina, ale jen málokdo ví, že si ji může pěstovat hezky pohodlně doma a mít tak neomezený přístup zdravých látek.

Tolice vojtěška

Užitečná pícnina

Vojtěšku můžete velmi dobře, protože se pěstuje i na polích v naší republice, a to mnohdy v hojném zastoupení. Poznáte ji podle řapíkatých listů a typických květů do finálového zbarvení. Pokud se této rostlině daří, tak rozhodně není problém, aby dorostla výšky až 90 cm. Její hezký květ můžeme pozorovat poměrně v odlišných období, protože záleží na doby zasazení. Rozhodně vytváří i plody v podobě lusků, které v sobě zajišťují semínka, jenž samozřejmě slouží k rozmnožování rostliny.

tolice vojtěška

U jejího vyžití záleží na počtu sečí, což se liší podle oblastí jejího pěstování. Její hlavní účel je pro krmení zvířat, protože jim dodává mnoho důležitých látek, které potřebují ke svému životu. Dávka se vždy musí přizpůsobit typu zvířete a jeho pohybové aktivitě, protože menším zvířatům s méně pohybem nemůžeme dávat zbytečně velkou krmenou dávku. Je to dáno tím, že tato plodina je opravdu velmi výživná a obsahuje celý zástup prospěšných látek.

Konzumace

Její ne moc známé jméno je Alfalfa, protože pochází z Asie, ale velmi hojné využití našla i u nás. Tento cizí název v našem překladu znamená praotec všeho jídla, což jenom potvrzuje její obrovský význam. Můžeme ji zakoupit ve formě semínek, ze kterých si následně vypěstujeme mnoho klíčků vhodných ke konzumaci. Postačí nám k tomu pouze mít zeminu, truhlík, vodu a vhodné místo pro pěstování, což klidně může být i ve Vašem bytě.

klíčky ze země

Klíčky rostou velmi snadno a nepotřebují žádnou velkou péči, a proto zvládne jejich pěstování opravdu kdokoliv. Můžete si tak vždy vypěstovat kolik budete chtít a vždy mít k dispozici ideální množství klíčků, které jsou opravdu skvělé k přímé konzumaci a dalšími zpracování do různých pokrmů. Existuje i vojtěška v podobě prášku, kdy se zachovává BIO kvalita. Produkt máte už kompletně hotový, takže se nemusíte o nic starat, protože si z něho můžeme připravit lahodný nápoj, což je v dnešní době velký hit.