Zavítat na jižní Moravu a zajistit si ubytování Mikulov, ve Valticích, nebo nedaleko zámku Lednice, znamená pobývat v kraji vinohradů, jejichž věhlas je znám široko daleko. Je zde pochopitelně i mnoho dalších turistických lákadel, jako je přehrada Nové Mlýny, největší krajinný park v Evropě Lednicko-valtický areál, anebo Pavlovské vrchy (Pálava). Přece jen však vinařství tomuto kraji dominuje a vytváří jeho specifický ráz, s nímž se v takovém rozsahu nikde jinde v Česku nesetkáte.

město Mikulov

Slunečné vinohrady

Břeclavsko je největší pěstitelskou oblastí vinné révy v České republice. Jsou tu příhodné klimatické podmínky, které panují pouze v některých regionech, jako je Polabí, či v obou moravských úvalech. Největší podíl sklizně hroznového vína připadá tradiční výrobě různých druhů nápojů, počínaje burčáku, jehož sezóna začíná vždy obvykle začátkem září. Kdo se do tohoto koutu naší země vypraví, zpravidla neodolá alespoň ochutnat produkty místních vinařů, jejichž umění je známo po celé Evropě a dokonce i v zámoří či v Austrálii. Alkoholické nápoje však nejsou jedinou možností využití této jedinečné plodiny. Můžeme si na ní pochutnat i jinak.

prosluněný vinohrad

Vinné hrozny – vinaři nabízí k výkupu a do obchodní sítě i vinné hrozny jako čerstvý produkt každoroční sklizně. Využijte ke svému prospěchu i benefity samotného ovoce, obsahuje totiž mnohdy více živin, než např. některá jablka či hrušky dodávaná do supermarketů. Kromě sacharidů, minerálů a stopových prvků a vlákniny v nich najdete i spoustu vitamínu C a živých enzymů.

Rozinky – až se budete vracet od Mikulova domů a uplyne nějaký ten pátek od vašeho pobytu, připomeňte si tento zdejší úrodný a malebný kraj docela obyčejnými rozinkami. V kombinaci se sušenými ořechy, slunečnicovými semínky a arašídy jsou mnohem lepším zdrojem pro doplnění energie, než oplatky, sušenky a čokoláda. Můžete je mít ve formě ořechové směsi připravené doma i na cestách, hodí se po práci a sportovním výkonu, ať už jste kdekoliv.