Jízda na koni je velice oblíbeným sportem, který není zrovna nejlevnější. Všechny potřeby pro koně, samotný kůň, jeho potrava, péče o něj, ustájení, pomůcky k ježdění, oblečení k ježdění. Tohle všechno jsou velké položky, které mohou dosahovat až statisícových sum. Jednou ze základních jezdeckých pomůcek je jezdecké sedlo na koně. Jezdecká sedla na koně se většinou vyrábí ručně a ceny se pohybují dle použité kůže a kvality zpracování od 10 000 Kč až po stotisícové sumy.

jezdec na koni ve skoku

Než budete kupovat nové sedlo, musíte si ujasnit, na co sedlo budete potřebovat, na jaký hřbet bude sedlo sedět (hřbet koně), jakou postavu má samotný jezdec, k čemu budeme sedlo používat, jak často bude sedlo používané a také cenu, kterou můžeme do sedla investovat. Pokud jezdíte jen rekreačně, bude pro vás vhodné všestranné sedlo. Pokud se chcete věnovat drezuře, pak se vám bude hodit skokové či drezurní speciál. Pro zkušené jezdce jsou vhodné také skokové close contacty. Pro delší túry jsou vhodná turistická sedla, která jsou pohodlná pro jezdce tak pro zvíře pod ním. Pokud máte v plánu dělat endurance, pak je vhodné spíše sedlo ze syntetických materiálů, které je lehčí.

Musíte se také zaměřit na šířku a typ komory. Pro koně s vysokým kohoutkem pořiďte spíše sedlo s otevřenou komorou. Také šířka a typ komory je zásadní. Ideální je spojit se s výrobcem sedel a poradit se, jaký typ sedla je vhodný přímo pro vašeho koně. Sedlo však musí sedět i vám. Je potřeba počítat s typem postavy jezdce, aby nebyl v sedle příliš nacpaný. V sedle by měl mít určitou oporu, avšak měl by mít volnost pohybu před sebe i za sebe asi na pěst. Pokud jsou vaše ambice vysoké a hodláte sedlo používat ve vyšší zátěži, pak volte opravdu kvalitní sedla, i za cenu vyšší ceny.
jezdec na koni

Výběr sedla není zrovna jednoduchý, avšak pokud vyberete správně, pak se vám váš výběr opravdu vyplatí. Navíc kvalitní a správně vybrané sedlo ocení i váš miláček, který jej bude nosit na svém hřbetě.