Říká se, že nejkrásnější přírodní oblasti v Česku jsou navštěvovány mnoha turisty, a stává se, že je zde v letní sezóně doslova plno. Platí to například o Adršpachu, je to skalní město, které se proměnilo na atrakci s velmi vysokým vstupným. Je tam k dispozici parkoviště pro téměř sedm stovek vozů a v hlavní sezóně zaplatí dospělá osoba za vstup více než sto korun. Jistě, že má své kouzlo a za slunečného počasí tu můžete prožít něco krásného, ale počítejte s desítkami až stovkami lidí kolem vás.

hrad Karlštějn

Chcete-li se tomu vyhnout a raději být tam, kde budete sami nebo potkáte jen několik lidí v průběhu dne, pak se vydejte třeba s pronajatou dodávkou k řece Střele na Rakovnicku.

Začít byste mohli u vodní nádrže Žlutice a odtud směřovat k městečku Chyše. Vyplatí se mít s sebou kola, a pokud se tu pohybujete s přáteli (dodávka pojme zhruba sedm až osm pasažérů), můžete vůz využívat jako pohotovostní, transportní a zásobovací médium.

údolí Berounky

Předně bychom měli zdůraznit, že jízda v dodávce z půjčovny dodávek Praha je pohodlnější, sedadla jsou širší, kabina prostornější, máte větší přehled v krajině kolem sebe a hlavně jste všichni spolu, můžete pružně plánovat svůj program dle libosti, zastavit, kde chcete a zvláště v této krajině neočekávejte problémy s policejními složkami ohledně parkování.

Podél Střely vede síť cyklotras ze Žlutic až do Rabštejna nad Střelou. Zde můžete přenocovat anebo pokračovat do Mladotic či Manětína a odtud si pak projít úsek Střely po zelené turistické značce, která pokračuje až d Plas. Tamní krajina je nesmírně zajímavá, střídají se tu louky a lesy, krajina je mírně kopcovitá a není rozhodně nudná. Roste tu mnoho hub, malin a borůvek a chcete-li spojit výlet i s vodáctvím, v Liblíně se Střela vlévá do Berounky, odkud se můžete plavit přes Zvíkovec, Skryje, Zbečno až k Nižboru, případně plavbu prodloužit až k Tetínským skalám a hradu Karlštejn.