Snad od nepaměti se o nich říká, že jsou pány tvorstva, že se mají postarat o partnerku, děti, postavit dům a tak dále. Jenže čím dál víc soudobých mužů má s plněním tohoto “plánu” problém. Očekává se od nich velmi dobře placená práce, vysoké postavení, velký dům, ne-li přímo luxusní vilu, vysoké postavení… No zkrátka, pro většinu běžných lidí je to nedosažitelný cíl. Vždyť kolik sami znáte velmi úspěšných mužů, o kterých se dá říct, že “splnili” očekávání společnosti? Upřímně, na muže i ženy je v současnosti vyvíjen enormní tlak, aby byli dokonalí. Aby dělali všechno správně, aby vypadali správně, aby vydělávali správnou sumu peněz. Je to ale důležité? Nemůže takové přesvědčení a očekávání naopak uškodit?

smutný muž

Televize, internet a další média nám nám denně přináší spoustu informací, a mají vliv na naše myšlení. Obsahují reklamy, ze kterých na nás shlíží dokonalí lidé, kteří vypadají jako vrcholoví manažeři, lékaři, právníci, kteří jsou velmi úspěšní, jsou oblečeni do drahého luxusního oblečení, mají na sobě drahé šperky a v neposlední řadě budí dojem nedosažitelného člověka. Takového, kterým může být jen málokdo z nás. Tato doba je pro muže těžká v tom, že se od nic právě očekává nesplnitelné. Každý opravdu nemůže být právník, prodejce luxusních vozů nebo vrcholový manažer.

muž otevírající okurky

Musíme proto dávat našim “obyčejným” mužům najevo, že si jich vážíme, i když mají obyčejnou práci, i když bydlí v pronajatém bytě a jezdí obyčejným autem. Poděkujte jim za to, že se snaží v práci. Projevte radost z toho, že vám o víkendu vyrobil skříňku do koupelny, nebo že vám opravil kávovar. Zvýšíte mu tím sebevědomí, a hned bude mít pocit, že je potřebný a důležitý nejen pro vás, ale i pro rodinu. Muži potřebují vědět, že jsou potřební, i když jsou “jen obyčejní chlapi od rodiny”. Není samozřejmě třeba chválit za každou maličkost, ale občas mu dejte najevo, že si ho vážíte a jste ráda, že zrovna on je váš. I běžný muž zkrátka potřebuje vědět, že i na něm záleží.