LEV JAŠIN
Asi těžko lze uvést jako prvního někoho jiného. Jašin je i nadále jediným brankářem, který kdy získal Zlatý míč, pro nejlepšího hráče působícího v Evropě. Černý panter, jak se mu přezdívalo, strávil celou svou kariéru v Dinamu Moskva. Uvádí se, že kromě toho, že během kariéry měl 270 čistých kont (bavíme se o přelomu 50. a 60. let, kdy se na defenzivu nedbalo tolik, jako dnes), také chytil 151 penalt, což je dodnes platným rekordem. Jašinovi se povedlo změnit vnímání gólmana, pouze jako poslední instance před brankovou čárou. Často se zapojoval do rozehrávky a proslul svými dlouhými výhozy, kterými pomáhal zakládat protiútoky. Jašin dovedl SSSR k titulu mistrů Evropy a olympijských vítězů a byl zvolen nejlepším gólmanem dvacátého století.
rohový praporek
GORDON BANKS
Gordon Banks byl anglický brankář, který svá nejlepší léta prožil v Leicesteru a Stoke City. Banks dodnes patří k národním hrdinům, protože na MS v roce 1966 patřil ke klíčovým hráčům Albionu, který získal nejprestižnější mezinárodní trofej. O dva roky později na ME, pomohl Anglii k bronzovému umístění, ačkoliv nikdy nechytal za velkoklub, který by hrál evropské poháry a vyhrával pravidelně domácí ligu, stal se šestkrát nejlepším brankářem roku. V anketě o nejlepšího gólmana dvacátého století se umístil druhý hned za Jašinem.
fotbalový zápas
DINO ZOFF
Dino Zoff byl italský brankář, který se po etapách v Udinese, Mantově a Neapoli nejvíce proslavil v Juventusu. Svůj největší moment slávy si Zoff užil v roce 1982, kdy jako kapitán dovedl Itálii k titulu mistrů světa. Za zmínku určitě stojí, že Zoffovi tou dobou bylo 40 let a stal se také nejlepším brankářem turnaje. Za italský národní tým odehrál 112 zápasů a celkem v kariéře odchytal přes 750 soutěžních utkáních. V roce 1973 se v anketě Zlatý míč umístil na druhém místě, hned za fenomenálním Johanem Cruyffem. Po skončení kariéry byl i poměrně úspěšným manažerem, když trénoval například italskou reprezentaci, Juventus nebo Lazio Řím.
FRANTIŠEK PLÁNIČKA
Pro někoho možná trochu překvapivé jméno, nicméně ve 30. letech 20. století byl společně se Španělem Zamorou považován za nejlepšího brankáře světa. František Plánička celou svou kariéru spojil se Slavií Praha, se kterou získal osm ligových titulů. Podle některých údajů Plánička údajně během kariéry odchytal 1442 utkání, z nichž 1044 bylo vítězných. V letech 1934 a 1938 vedl jako kapitán československou reprezentaci na MS, přičemž na prvním zmíněném Čechoslováky zastavili až ve finále Italové. Plánička byl zvolen nejlepším brankářem turnaj, posléze i světa a v anketě o nejlepšího gólmana dvacátého století se umístil na devátém místě.