Kdybychom zadali úkol náhodně vybraným dospělým či dětem na ulici, aby namalovali alespoň schematicky, jak vypadá vrták, zhostit se tohoto úkolu by zřejmě nebyl schopen jen málokdo. A možná, že by stejně, jako vrták malují, zvládli s ním i pracovat na vrtačce. Vrtání patří k nejrozšířenějším obráběcím metodám ve strojírenství, a vzhledem k tomu, že jde o poměrně jednoduchou záležitost, seznamují se s ním i děti školou povinné. Vrtačka také patří k nástrojům, bez nichž se neobejde žádný kutil, a bez níž bychom stěží pověsili na zeď bytové dekorace či nábytek.

strojírenské nástroje

Vrtání lze pomyslně rozdělit na amatérské a profesionální. Tím amatérským rozumíme zmiňované postupy s ruční vrtačkou a vrtáky s válcovou stopkou. Vrtat tímto způsobem lze do kovu, dřeva, kamene, zdiva i betonu a amatéři s těmito nástroji obvykle vystačí po celou dobu své práce.

vrtáky s válcovou stopkou, klička a záhlubník

S profesionály je to jiné, tam je zapotřebí obvykle provádět náročnější zakázky a vrtat přesněji. K tomu již slouží vrták s kuželovou stopkou i-nastroje.cz. Morse kužel je speciální upínací systém, jímž vrták zapadne velmi spolehlivě do upínací hlavice, a zajistí se tím mnohem lepší stabilita nástroje, na rozdíl od klasického sklíčidla. Sklíčidlo totiž upíná nástroj pouze ve třech bodech, a tím pádem tu mohou vznikat určité nepřesnosti, na rozdíl od kuželové stopky, která dosedá na protikus celou plochou, po celém obvodu.

I přes kuželový upínací systém nejsou vrtáky natolik přesné, aby s jejich pomocí mohly vznikat složité strojní mechanismy, například převodovky nebo spalovací motory. Vrtání je samo o sobě nepřesné z toho důvodu, že má vrták jen dva protilehlé břity, posazené na ose nástroje proti sobě. Mnohem sofistikovanější je pak obrábění výhrubníkem a výstružníkem, což jsou nástroje s více břity, které již zajistí lepší kruhovitost, přesnější rozměr i hladší povrch.