Nečistoty v domácnosti, obzvláště ve velkých městech, se zřejmě asi nikdy nezbavíme, smítka prachu jsou prostě všude a dokáží zalézt i do těch nejnemožnějších míst. Můžete s prachovkou obcházet pořád dokola celý byt a stejně se najde místo, které prostě při úklidu obejdete, aniž byste si ho všimli. Člověk ani nestačí žasnout, kde se vlastně pořád prach bere.
Možná ani netušíte, že necelou polovinu si ho vlastně doma produkujeme sami, jsou to částečky kůže, vláken a jiného, pokud máte pejska, kočičku nebo jiné větší či menší zvířátko, nepořádku je zákonitě víc a nezáleží na tom, jak často a jak důkladně provádíte česání srsti.
ruce a prach.jpg
První necelou polovinu nepořádku jsme si už objasnili, ale kde se bere ten zbytek? Ten je samozřejmě z venkovního prostředí, prostě je všude kolem nás od neviditelného vzduchu až po hmotné částečky ze země, bohužel tento prach může obsahovat i látky našemu tělu škodlivé jako jsou těžké kovy, výkaly různých živočichů našim očím neviditelných, především v jarních měsících pyly. Všechny tyto nečistoty se do bytu nebo domu dostávají otevřenými okny a dveřmi.
Jak na něj
Základem boje proti věčnému nepříteli prachu je systematičnost, tedy začínejte vždy od horní části do spodní, což je i logické, protože prach z horních částí padá směrem k zemi. Vysavač je v tomto boji důležitým společníkem a spolubojovníkem, proto si pořiďte kvalitní, dbejte na to, aby měl vyšší výkon, koště užívejte jen výjimečně.
slunce na posteli.jpg
Při utírání prachu nechvátejte, myslete na to, že práce kvapná, málo platná, na otírání volte utěrky k tomu určené, dobrým pomocníkem jsou i spreje na prach. Lapačem nečistost jsou bytové textilie jako záclony, závěsy, polštáře apod. Proto je pravidelně perte nebo dávejte do čistírny. Prach se také usazuje na pokojových rostlinách, proto je pravidelně sprchujte, pokud máte balkon nebo možnost dát květiny ven, udělejte tak při dešti.